Darbo pokalbio patarimai

Darbo pokalbio atmintinė

Darbo pokalbio patarimais dalijasi karjeros ir personalo valdymo konsultantė Jevgenija Ešvovičiūtė, pravedusi „Europass“ CV ir darbo pokalbio konsultacijas 16-30 metų jaunimui. Patarimai parengti remiantis išgirstais jaunuolių klausimais ar klaidomis dalyvaujant darbo pokalbių simuliacijose.

Savo rekomendacijomis Jevgenija plačiau dalinasi Instagram paskyroje Laisvakede ir www.laisvakede.lt

 

Atlik namų darbus prieš darbo pokalbį ir pokalbis nebeatrodys toks baisus.

  1. Pasiruošk trumpai prisistatyti – simuliacijų metu vienetai tą tinkamai padaro. Trumpas prisistatymas – tai 3-4 sakiniai, kuriais atsakai:

Lifto testas

Įsivaizduok, kad įėjai į liftą ir sutikai savo svajonių vadovą, tol, kol kyla liftas, tiek turi laiko papasakoti apie save. Dažniausiai tai vos 30 sekundžių. Pavyzdžiui: „Esu Marija, šiuo metu dirbu klientų aptarnavimo specialiste, kokybiškai aptarnauju klientus telefonu, el. paštu ir gyvai bei administruoju dokumentus. Mane sudomino jūsų biuro administratorės pozicija, nes tikiu, kad pritaikyčiau savo žinias ir įgūdžius jūsų įmonėje.“

Svarbiausia, kalbėk į temą ir per daug neišsiplėsk. Aš, kaip atrankų specialistė, noriu išgirsti, kodėl tu būtum tinkamas konkrečiai siūlomai pozicijai.

  1. Pasidomėk apie įmonę – nėra nieko blogiau, jei kandidatas sako: „Nieko apie jus nežinau“, tai signalas, jog nesidomėjo, kur kandidatuoja. Pasidomėk apie įmonę, ką veikia, kuo gyvena, aplankyk organizacijos tinklalapį ir socialinius tinklus, pasižiūrėk, kas tau labiausiai įstrigo ir patiko. Gal spartus įmonės augimas, veiklos, skirtos darbuotojams, ar projektai?
  2. Įsigilink į darbo skelbimą – prisimink pozicijos pavadinimą ir funkcijas.
  3. Pagalvok, kokius įgūdžius ir žinias pritaikysi darbe – ką turi tokio, kas tave daro tinkamu kandidatu užimti pareigas?
  4. Pagalvok, kodėl nori dirbti būtent čia. Kodėl nusprendei aplikuoti, kas sudomino? Štai keletas variantų: pozicija, darbo turinys, organizacijos veikla, organizacijos įvaizdis, komanda, orientacija į darbuotoją.
  5. Papasakok apie savo funkcijas darbe. Aiškiai sau įsivardink, ką veikei ir pasiekei savo darbovietėse.
  6. Kodėl išėjai ar dėl ko nori išeiti? Dažnai susiduriu, kaip jaunuoliai pradeda kurti įvairius scenarijus. Būk nuoširdus. Jei išėjai dėl nepagarbaus vadovo elgesio ir tai nuslėpsi pokalbio metu, pagalvok, ką darysi, jei vėl pakliūsi į tokią pat aplinką? Nuoširdžiai atsakęs darbdavys gali sureaguoti ir pasakyti, ar tas pats tavęs nelaukia ir pas juos. Tik visada galvok, kaip formuluoji savo išėjimo priežastis – tą daryk pagarbiai ir diplomatiškai.
  7. Kas motyvuoja darbe? Dažnai kandidatai mini vadovus, komandą, darbo užmokestį, nepamiršk paminėti ir darbo turinio bei užduočių, juk svarbu, ką dirbsi?
  8. Jei studijuoji, pagalvok, dėl ko pasirinkai šias studijas? Kokie dalykai labiausiai patinka? Koks tavo studijų vidurkis?
  9. Pagalvok, kokius klausimus užduosi interviu pabaigoje, tai rodo tavo susidomėjimą organizacija, pavyzdžiui:

Svarbūs akcentai pokalbio metu

1.Jei pokalbis vyksta gyvai:

2. Jei pokalbis vyksta nuotoliniu būdu:

  1. Klausia, bet nežinai atsakymo? Nekurk, ne visada klausdami norime, kad žinotum atsakymą, tiesiog pasakyk, kad nežinai.
  2. Ar aktyviai ieškaisi darbo? Atsakyk taip, kaip, iš tiesų yra. Atrankų specialistams tai tiesiog orientyras, kaip greitai jie turi reaguoti.
  3. Prisimink situaciją, kai suklydai. Visi mes klystame, man svarbu išgirsti, ką darei suklydęs, tiesiog pagalvok apie keletą situaciją ir prisimink, ką tokiu atveju darei.
  4. Koks tavo didžiausias pasiekimas? Kandidatai dažnai pasimeta išgirdę šį klausimą. Tai neturi būti milijoninis projektas, juk dar esi jaunas, bet pagalvok, kuo didžiuojiesi. Gal tai kokybiškas klientų aptarnavimas, gal tai operatyviai išspręsta problema?
  5. Koks darbo užmokesčio lūkestis? Tai bene sunkiausias klausimas, kurį uždavus matau pasimetusius veidus. Pirmiausia, pasižiūrėk, koks buvo nurodytas atlygis darbo skelbime ir pagalvok, kiek tu norėtum gauti, ir užtikrintai tai iškomunikuok per pokalbį. Pavyzdžiui: „Darbo skelbime nurodėte 700-800 eur, šiai dienai orientuojuosi į 800 eur.”

Ką daryti po darbo pokalbio?

Patiko pozicija? Tikrai norėtum čia dirbti? Parašyk po pokalbio padėkos laišką. Keliais sakiniais padėkodamas už pokalbį, pvz.: „Šiandien po pokalbio dėl XXX pozicijos dar kartą viską įsivertinau ir tikrai norėčiau prisijungti prie Jūsų komandos, nes tiek funkcijos, tiek organizacijos veikla man yra artima ir įdomi.“

Štai ir viskas! Nepamiršk, kad darbo pokalbis –  tai dialogas. Abi pusės renkasi. O mano pagrindinė rekomendacija: ruoškis ir į klausimus atsakyk konkrečiai ir į temą. Ir patikėk, kas ieško – tas randa!

Dažniausios darbo pokalbių klaidos – nekartokite

Skip to content